Kurssi
Työkaluja päivystäjän pakkiin (pienryhmä)
Tiedot
| Ajankohta | 27.01.2027 13:30 - 16:30 |
|---|---|
| Paikka | Sali 102 |
| Järjestäjä | Suomen Akuuttilääketieteen yhdistys ry |
| Erikoisalat | Akuuttilääketiede, Anestesiologia ja tehohoito, Gastroenterologia, Gastroenterologinen kirurgia, Geriatria, Kardiologia, Keuhkosairaudet ja allergologia, Neurologia, Ortopedia ja traumatologia, Plastiikkakirurgia, Sisätaudit, Työterveyshuolto, Yleislääketiede |
| Osaamisalue |
|
Puheenjohtaja
Anna Meuronen
Akuutti24, Päijät-Hämeen hva
LT, el
Aikataulu
Kuvaus
Kurssin oppimistavoite
Kehittää osallistujien systemaattista potilaan tutkimista, kliinistä päättelyä ja päätöksenteon osaamista yksittäisen potilaan kohdalla eri tilanteissa. Systemaattinen tutkiminen auttaa pääsemään eteenpäin. Miten erilainen voikaan olla potilas hemoglobiinilla 80 tai kuinka hengenahdistuksen syy usein onkin ihan muualla kuin keuhkoissa. Miten potilaslähtöiset tekijät kuten ikä, perussairaudet tai anamneesi vaikuttavat potilaan arviointiin ja hoitopäätöksiin.
Kohderyhmä
Erityisesti kaikki aloittelevat akuuttipotilaita hoitavat lääkärit, mutta sopii myös kertauskurssiksi.
Lisätietoja
Osallistujat otetaan ilmoittautumisjärjestyksessä ja osallistua voivat vain vahvistuksen saaneet. Pienryhmäkurssit ovat vain lääkäreille. Pienryhmän lisämaksu on 57 euroa.
Erikoistuminen
Anottu 3 tuntia, alat: Akuuttilääketiede, Anestesia ja tehohoito, Gastroenterologia, Kardiologia, Keuhkosairaudet ja allergologia, Neurologia, Ortopedia ja traumatologia, Plastiikkakirurgia, Sisätaudit, Yleislääketiede, Työterveyshuolto. Anottu 2 tuntia, alat: Gastroenterologinen kirurgia. Anottu 1 tuntia, alat: Geriatria.